“Latvijas Zaļais punkts”: ir vismaz 5 veidi, kā ērti atbrīvoties no nolietotās elektrotehnikas

Atpakaļ
Dalīties
Pāriet uz galveno saturu

Latvijas tirgū ik gadu nonāk teju 30 tūkstoši tonnu jaunu elektroiekārtu* (pēc pēdējiem Valsts vides dienesta datiem par 2021. gadu – 29,7 tūkstoši tonnu), no kurām atbilstoši valstī noteiktajai normai jāspēj atpakaļ savākt 65%**. Rūpējoties par to, lai iespējami daudz nolietotās elektrotehnikas nonāktu otrreizējā apritē, “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide” un SIA “Maxima Latvija” atgādina, ka elektrotehnikas šķirošana ir pieejama ikvienam iedzīvotājam visā Latvijā, tāpēc aicina nevajadzīgo tehniku nodot pārstrādei, nevis izmest kopā ar sadzīves atkritumiem.

“Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis norāda, ka līdz ar elektrotehnikas nodošanas iespēju paplašināšanos pieaug arī otrreizējai pārstrādei nodotās elektrotehnikas apjomi. “Mēs arvien domājam jaunus veidus, kā elektrotehnikas nodošanu padarīt cilvēkiem pieejamāku un ērtāku, lai savu laiku nokalpojušās iekārtas tiktu savāktas un saremontētas, tādejādi nonākot otrreizējā apritē, vai pārstrādātas izejmateriālos jaunu iekārtu ražošanai. Lai tas kļūtu par pašsaprotamu paradumu – veco elektrotehniku nodot tai paredzētajā vietā, nevis izmest sadzīves atkritumos, mežā vai krāt savā šķūnītī. Šogad atklājām savākšanas punktu pie tirdzniecības centra “AKROPOLE Alfa” un tajā ik mēnesi iedzīvotāji jau nodod vairāk nekā 10 tonnu elektrotehnikas, turklāt apjomiem ir tendence pieaugt,” teic K. Zakulis.

“Maxima Latvija” korporatīvo attiecību direktors Jānis Beseris: ”Maxima Latvija” rūpes par vidi vienmēr bijusi viena no prioritātēm un esam priecīgi būt atbalsts Latvijas iedzīvotājiem rūpēs par ilgtspējīgu paradumu ieviešanu un pilnveidošanu ikdienā. Veikals ir vieta, kuru ikdienā apmeklē teju katrs iedzīvotājs, tādēļ tas var kļūt par ērtu punktu, kur ne tikai iegādāties visu ikdienai nepieciešamo, bet arī nodot jau nokalpojušo vai vairs nevajadzīgo mazo sadzīves tehniku, sniedzot tai atkal jaunu vērtību. “Maxima” ir plašākais veikalu tīkls Latvijā, līdz ar to mēs nodrošinām, ka ilgtspējīga rīcība ir ērti un vienkārši īstenojama ikvienam iedzīvotājam katru dienu.”

1.Šķirošanas kastes mazajai elektrotehnikai veikalos visā Latvijā

Maza izmēra elektrotehniku, piemēram, mobilos telefonus, blenderus, fēnus un citas neliela izmēra ierīces, kā arī baterijas, ļoti ērti nodot speciālajās šķirošanas kastēs, kas izvietotas tirdzniecības vietās visā Latvijā, tostarp veikalos “Maxima”. Precīzu informāciju par kastes atrašanos tirdzniecības vietā var jautāt veikala informācijas centrā. Saraksts pieejams arī šajā kartē.

2.Nolietotās tehnikas izvešana no dzīvesvietas

Iespēju ērti un bez maksas atbrīvoties no nolietotās elektrotehnikas savā dzīvesvietā piedāvā arī atsevišķi atkritumu apsaimniekošanas operatori. Pirms organizēt elektrotehnikas izvešanu no savas dzīvesvietas, ir svarīgi noskaidrot nosacījumus, jo dažādiem operatoriem tie var atšķirties. Piemēram, ir vērts noskaidrot, kāds ir minimālais nododamais elektrotehnikas apjoms, kā tai ir jābūt sagatavotai. SIA “Eco Baltia vide” nodrošina bezmaksas elektrotehnikas izvešanu lielā daļā Latvijas – Rīgā, Mārupes un Salaspils novados, Ādažu pilsētā un pagastā, Daugavpilī, kā arī atsevišķos Kurzemes reģionos, tostarp Liepājā. Pieteikt elektroiekārtu savākšanu un izvešanu aicinātas gan juridiskas, gan privātpersonas.

3.Specializētie elektrotehnikas savākšanas punkti

Specializētie savākšanas punkti, kas nereti tiek izvietoti pie iepirkšanās centriem vai citās ērti pieejamās vietās, ir īpaši piemēroti liela izmēra nolietotajai elektrotehnikai – nederīgajiem ledusskapjiem, veļas mašīnām u.tml., kurus nevar nodot mazajās savākšanas kastēs. Piemēram, SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” nodrošina elektroiekārtu bezmaksas nodošanas specializēto punktu Rīgā, pie iepirkšanās centra “AKROPOLE Alfa”.

4.Nodod iekārtu elektrotehnikas tirgotājam

Atsevišķi elektrotehnikas pārdevēji piedāvā iespēju, iegādājoties jaunu ierīci, pieņemt pircēja veco ierīci un nodot to pārstrādei. Pirms elektrotehnikas iegādes ir vērts painteresēties, vai konkrētais tirgotājs piedāvā šādu iespēju un ar kādiem nosacījumiem. Šādu pakalpojumu Latvijā nodrošina  SIA “Tet”. Tieši pircējam tas ir ļoti ērts veids, kā parūpēties par vecās ierīces nodošanu pārstrādei.

5.Šķirošanas laukumi visā Latvijā

Tāpat viena no iespējām nodot elektrotehniku pārstrādei ir to nogādāt uz kādu no vairāk nekā 70 Latvijā pieejamajiem atkritumu šķirošanas laukumiem, kur var nodot ne tikai nevajadzīgo tehniku, bet arī iepakojumu, stikla taru, auto riepas, spuldzes un daudzus citus šķirotos atkritumus. Par tuvāko šķirošanas laukumu ieteicams interesēties savā pašvaldībā, vērsties pie sava atkritumu apsaimniekotāja vai tā atrašanās vietu meklēt šajā kartē.

6.Citas elektrotehnikas nodošanas iespējas

Atsevišķos Latvijas reģionos atkritumu apsaimniekotāji pēc savas iniciatīvas vai kopā ar pašvaldību īsteno speciālas akcijas vecās tehnikas un arī citu atkritumu veidu šķirošanai. Lai nodrošinātu, ka ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja ērtā veidā atbrīvoties no nolietotās elektrotehnikas, “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar partneriem dažādos Latvijas reģionos rīko izbraukumu akcijas, izveidojot nolietotas elektronikas pieņemšanas pagaidu punktus. Šogad šādi punkti ir tikuši izveidoti Aknīstē, Pļaviņās, Aucē, Skrundā, Neretā, Ērberģē un Viesītē, kuros jau šobrīd savāktas vairākas tonnas nolietotās elektrotehnikas.

Lai atrastu savai dzīvesvietai tuvāko šķirošanas iespēju, “Latvijas Zaļais punkts” ir apkopojis informāciju par šķirošanas iespējām šajā kartē.

Svarīgi zināt un atcerēties, ka nolietota elektrotehnika un baterijas ir videi kaitīgie atkritumi, kuru sastāvā var būt bīstamas vielas, kas, nonākot dabā, var atstāt būtisku negatīvu ietekmi ne tikai uz apkārtējo vidi, bet arī uz cilvēka veselību. Elektrotehniku un baterijas ir iespējams pārstrādāt, tādējādi radot jaunas izejvielas, kuras ir derīgas atkārtotai dažādu priekšmetu ražošanai. Līdz ar to, atbildīgi šķirojot, ir iespējams samazināt arī pirmreizējo dabas resursu izmantošanu.

 

* https://www.vvd.gov.lv/lv/media/9981/download?attachment

** https://likumi.lv/ta/id/267716-elektrisko-un-elektronisko-iekartu-kategorijas-un-markesanas-prasibas-un-so-iekartu-atkritumu-apsaimniekosanas-prasibas-un-kartiba


Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu Tev patīkamu tīmekļa vietnes apmeklējuma pieredzi. Sīkdatnes Tev ļauj droši piekļūt lapai, bet mums – analizēt lapas apmeklējumu un uzlabot tās darbību.
Šeit Tu vari izvēlēties, kuras sīkdatnes apstiprināt. Uzzini vairāk par  privātuma aizsardzības politikas nosacījumiem. Atceries, ka savu izvēli jebkurā laikā vari mainīt, aktivizējot saiti Sīkdatņu iestatījumi.