Zagļu dēļ Daugavpili tuvākajā laikā nesasniegs vides objekts “Cīgmīnas”

Atpakaļ
Dalīties
Pāriet uz galveno saturu

Lai aktualizētu izsmēķu piesārņojuma problēmu, “Latvijas Zaļais punkts” maijā uzsāka kampaņu “Izsmēķis – mīna ar laika degli”. Tās ietvaros tika izveidots ceļojošais vides objekts “Cīgmīnas”, kas 31. maijā tika izvietotas Rīgā, Nordeķu parkā, lai pēcāk jūnijā jau dotos uz Daugavpili. Tomēr kāda sabiedrības daļa 6.jūnijā ir izrādījusi savu attieksmi pret vides problēmu risināšanu un lielāko daļu Nordeķu parkā izvietoto vides objektā ietverto “Cīgmīnu” demontējuši un aiznesuši nezināmā virzienā, līdz ar to tuvākajā laikā Daugavpilī tās nenonāks.

Kā skaidro kampaņas rīkotāji, vides objekta mērķis ir pievērst uzmanību bezatbildīgai izsmēķu izmešanai dabā. “Izskatās, ka sabiedrības uzmanību ir izdevies iegūt. Ceram, ka garnadži ir tā smēķētāju daļa, kura neprot vai negrib izsmēķi izmest atkritumu urnā. Lai tad šīs Cīgmīnas kalpo viņiem kā atgādinājums ikdienā, ka viņi ne tikai degradē un bojā vidi, bet arī aizraujas ar pretlikumīgām un sodāmām darbībām. Vienlaikus aicinām tomēr būt atbildīgiem un nozagtos objektus novietot turpat, kur tie tika paņemti,” pauž “Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis.

Kampaņas rīkotāji atgādina, ka ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā viena no izplatītām piesārņojuma vienībām ir cigarešu izsmēķi, tāpēc par to ir būtiski runāt skaļāk, lai sabiedrības paradumus mainītu. Dabiskā ceļā cigaretes filtrs nesadalās, jo 98% no tā sastāva veido plastmasas šķiedras – celulozes acetāta, kas nav bioloģiski noārdāms. Lielākā daļa smēķētāju zina un piekrīt, ka izsmēķi ir atkritumi, kas rada vides piesārņojumu, tomēr tikai piektdaļai (21%) rūp, kur tie tiek izmesti.*

Kampaņas rīkotāji atgādina, ka izsmēķu nomešana vidē vai izmešana tam neatļautā vietā var tikt traktēta kā pretlikumīga atkritumu apsaimniekošana – tātad šāda rīcība var tikt sodīta. Tas pats attiecas arī uz zādzībām un citām pretlikumīgām darbībām, ar ko diemžēl nācies saskarties kampaņā “Izsmēķis-mīna ar laika degli”.

 

* Smēķētāju aptauju pēc “Latvijas Zaļā punkta” pasūtījuma veicis Snapshots, 2024. gada aprīlī aptaujājot 714 smēķētāju 18–74 gadu vecumā.


Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu Tev patīkamu tīmekļa vietnes apmeklējuma pieredzi. Sīkdatnes Tev ļauj droši piekļūt lapai, bet mums – analizēt lapas apmeklējumu un uzlabot tās darbību.
Šeit Tu vari izvēlēties, kuras sīkdatnes apstiprināt. Uzzini vairāk par  privātuma aizsardzības politikas nosacījumiem. Atceries, ka savu izvēli jebkurā laikā vari mainīt, aktivizējot saiti Sīkdatņu iestatījumi.