Trešdaļai plastmasas iepakojumu pārstrāde ir apgrūtināta – jāveicina sadarbību starp ražotājiem un pārstrādātājiem

Atpakaļ
Dalīties
Pāriet uz galveno saturu

Šā gada 1.jūlijā stāsies spēkā izmaiņas Dabas resursu nodokļa likumā, nosakot dabas resursu nodokli (DRN) plastmasas iepakojuma daļai, kas nav pārstrādāta vai reģenerēta. Kā liecina Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) veiktais pētījums*, Latvijas veikalu plauktos aptuveni 35% pieejamā iepakojuma pārstrāde ir apgrūtināta vai nav iespējama. Gaidāmās izmaiņas plastmasas iepakojuma apsaimniekošanā, kā arī iespējas veicināt iepakojumu pārstrādājamību trešdien, 24.aprīlī, nozaru eksperti skaidroja “Latvijas Zaļā punkta” kopā ar LBTU rīkotajā seminārā “Ilgtspējīgs iepakojums: no dizaina līdz pārstrādei 2024”.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere seminārā norādīja, ka  plastmasas iepakojuma piesārņojums kopš pagājušā gadsimta 50.gadiem ir pieaudzis 20 reizes, kas ir daudz vairāk, nekā enerģijas patēriņa kāpums pēdējās desmitgadēs: ”Eiropas Savienības (ES) mērķis ir mudināt valstis domāt, kādu plastmasas iepakojumu izmantojam. Tāpēc Latvijā  ieviests nodoklis, kura mērķis ir veicināt pārstrādājama iepakojuma izmantošanu, palielināt pārstrādes apjomus, vienlaikus samazinot poligonos apglabātā iepakojuma apjomu. Izmaiņas DRN likumā paredz maksu Latvijas ražotājiem un tirgotājiem 0,80 eiro par vienu kilogramu plastmasas  iepakojuma, kas ir pārstrādājams, bet netika pārstrādāts, savukārt 1,25 eiro par vienu kilogramu plastmasas iepakojuma, kura materiāla īpašības neļauj to pārstrādāt un kurš netika reģenerēts. Tātad ražotājiem un tirgotājiem būs stingrāk jāvērtē, kā panākt ilgtspējīgāka iepakojuma izmantošanu, savukārt mums visiem kopā jāiniciē jauni un efektīvi risinājumi šo mērķu sasniegšanai.”

Pēc pēdējiem Valsts vides dienesta apkopotajiem datiem par 2021.gadu, Latvijas tirgū gadā tiek laisti vairāk nekā 47 tūkstoši tonnu plastmasas iepakojuma. Atbilstoši valstī noteiktajam no norādītā apjoma savāktas un novirzītas pārstrādei vai reģenerācijai teju 24 tūkstoši tonnas. Vienlaikus, kā liecina LBTU sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” Eiropas Savienības projekta LIFE20 IPE/LV/000014 – LIFE Waste To Resources IP ietvaros veiktā pētījuma dati, kurā analizētas vairāk nekā  3000 dažādas iepakojuma  vienības, Latvijas veikalu plauktos 13% pieejamā iepakojuma pārstrāde ir sarežģīta vai nav iespējama, savukārt uz 22% iepakojumu to materiāla veids vispār nav norādīts, kas samazina iespējas plastmasas iepakojumam nonākt pārstrādē.

LBTU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas vadītāja, Latvijas Iepakojuma asociācijas Valdes priekšsēdētāja Sandra Brasava-Muižniece pēc veiktā pētījuma pauž: “Vērtējot vairāk nekā 3000 plastmasas iepakojumu veikalu plauktos, esam secinājuši, ka problēma nav tikai materiālu veids, bet arī citi faktori, kas iepakojumu padara neefektīvu un var būt traucējoši arī pārstrādei. Piemēram, 11% iepakojumu tilpums ir pārlieku liels un nepietiekami piepildīts, tāpat 11% produktu ir dubultais iepakojums, kas neietekmē derīguma termiņu – tātad būtībā nav nepieciešams un darbojas tikai kā mārketinga veicinātājs. Protams, ir aspekti, kas var būtiski ietekmēt ražotāju un tirgotāju iespējas pārejai uz pārstrādājamu iepakojumu, piemēram, iepakojuma spēja saglabāt kvalitāti, esošās ražošanas iekārtas, kas galu galā rezultējas ar iepakojuma izmaksām. Tomēr ir virkne iepakojumu, kurus varētu skart vien mazsvarīgas un vienkārši realizējamas izmaiņas, piemēram, iepakojuma apjoma optimizācija. Pētījums rāda arī to, ka izglītošana un savstarpējā ekosistēmas dalībnieku sadarbība ir būtiskākie faktori iepakojuma veiksmīga un ilgtspējīga aprites cikla nodrošināšanai.”

 “Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis skaidro: “Plastmasas iepakojuma apsaimniekošanas sistēma Latvijā darbojas jau vairāk nekā 20 gadu, kuru laikā galvenais akcents likts uz šķirošanas konteineru izvietošanu un sabiedrības izglītošanu. Esot šajā sistēmā jau no pirmsākumiem, mums ir bijusi tā iespēja padziļināti paraudzīties šo izstrādājumu apsaimniekošanā, tostarp galvenajos stūrakmeņos, kas kavējuši straujāku pāreju uz pārstrādājamu iepakojumu. Saredzam, ka ir būtiski jāstiprina sinerģija starp iepakojuma ražotājiem un pārstrādātājiem. Pagaidām diemžēl vērojama problēma, ka virkne tirgotāju, iegādājoties preci, nevar pārliecināties, kādā iepakojumā tā ievietota. Tas nozīmē, ka jau ražotāju līmenī jābūt apliecinājumiem, kas ir šis materiāls un kur to var pārstrādāt.”

Ar mērķi ir veidot sinerģiju starp iepakojuma ražotājiem un pārstrādātājiem “Latvijas Zaļais punkts” kopā ar plastmasas iepakojuma pārstrādes uzņēmumu SIA “Nordic Plast” ES projekta LIFE20 IPE/LV/000014 – LIFE Waste To Resources IP ietvaros strādā pie iepakojuma testēšanas laboratorijas izveides Latvijā, ko plānots atklāt jau šogad. Jaunajā laboratorijā būs iespējams pārbaudīt, vai ražošanai izvēlētais iepakojuma materiāls ir pārstrādājams Latvijā. Tāpat laboratorijā būs iespējams saņemt apliecinājumu par testētā materiāla veidu, tādējādi veicinot pārstrādes iespējas arī ārpus Latvijas.

EIT Food pārstāvniecības vadītāja Latvijā, LBTU zinātniece Ilze Laukalēja-Broka uzsver: “Ilgtspējīga iepakojuma jautājumu risināšanā nozīmīgu pienesumu var dot arī EIT Food kopiena, kas ir pasaulē lielākā un dinamiskākā pārtikas inovāciju kopiena. Tās pārstāvniecību Latvijā veido LBTU partnerībā ar Latvijas Investīciju un attīstības  aģentūru un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru, tādejādi aptverot plašu ieinteresēto pušu loku.”

 * LBTU Eiropas Savienības projekta LIFE20 IPE/LV/000014 – LIFE Waste To Resources IP ietvaros īstenots pētījums, kurā analizēti vairāk nekā 3000 iepakojumu vienību, kas pieejami Latvijas veikalu plauktos.


Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu Tev patīkamu tīmekļa vietnes apmeklējuma pieredzi. Sīkdatnes Tev ļauj droši piekļūt lapai, bet mums – analizēt lapas apmeklējumu un uzlabot tās darbību.
Šeit Tu vari izvēlēties, kuras sīkdatnes apstiprināt. Uzzini vairāk par  privātuma aizsardzības politikas nosacījumiem. Atceries, ka savu izvēli jebkurā laikā vari mainīt, aktivizējot saiti Sīkdatņu iestatījumi.