Nolietotā elektrotehnika – aizkavējies viesis mājsaimniecībās visā Latvijā

Atpakaļ
Dalīties
Pāriet uz galveno saturu

Vislatvijas kampaņā “Viegla šķirošanās” pārstrādei nodota 361 tonna nolietotas elektrotehnikas

Mūsdienu sabiedrībā valdošā patēriņa kulta ietekmē daļa cilvēku iegādājas arvien jaunas elektroierīces, tai skaitā esošās aizstājot ar jaunākam, neskatoties uz to, ka tās vēl ir darba kārtībā. Bet kas notiek ar iekārtām, kad tās vairs netiek lietotas? Tā vietā, lai nonāktu pārstrādē, tās itin bieži tiek ilgstoši uzglabātas mājvietās, šķūnīšos vai garāžās ar domu: “Varbūt noderēs”. Lai veicinātu iedzīvotāju aktīvāku iesaisti nevajadzīgās elektrotehnikas nodošanā, Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide” un “Maxima Latvija” no šā gada marta līdz novembrim īstenoja kampaņu “Viegla šķirošanās”. Tās laikā iedzīvotāji pārstrādei nodeva vairāk nekā 360 tonnas dažāda veida elektrisko un elektronisko iekārtu, kas pielīdzināms aptuveni 72 vidēja auguma Āfrikas savannas ziloņiem.

Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis: “No vienas puses kampaņas rezultāti ir iepriecinoši, jo ir izdevies pārstrādei novirzīt lielu daudzumu savu laiku nokalpojušas elektrotehnikas, taču no otras – rezultāti parāda skaudro realitāti – cilvēki nevajadzīgās ierīces ilgstoši uzkrāj mājsaimniecībās. Vietām no vienas mājsaimniecības tika izvesta pat vesela tonna šo videi kaitīgo atkritumu. Šāda nelietderīga uzkrāšana rada būtiskus draudus gan uz apkārtējai videi, gan arī neveicina valstī noteikto elektrotehnikas savākšanas un pārstrādes normu izpildi. Šā gada 1.jūlijā tika palielināta valstī noteiktā elektronisko un elektrisko ierīču savākšanas norma no 40,5% uz 65% no tirgū novietotā apjoma. Lai to izpildītu, ir svarīga visu pušu līdzdalība. Tāpēc ar kampaņu “Viegla šķirošanās” vēlējāmies parādīt, ka Latvijā ir iespējas ērti un viegli atbrīvoties no nevajadzīgajām elektroierīcēm, lai tās tālāk nonāktu pārstrādē.”

Kampaņa “Viegla šķirošanās” norisinājās vairāk nekā 300 Latvijas pilsētās un pagastos un tajā kopā piedalījās teju 4000 iedzīvotāju. Lielāko aktivitāti izrādīja madonieši, kopumā pārstrādei nododot 28 tonnas nevajadzīgās elektrotehnikas. Otrajā vietā ar 26 tonnām ierindojās Jelgava, savukārt trešajā ar 21,8 tonnām – Talsi. Lielākais dalībnieku skaits – 285 iedzīvotāji – kampaņā piedalījās no Preiļiem. Savukārt Madonas novada pilsētās un pagastos elektrotehniku nodeva 222 dalībnieki, taču Jelgavā un Rēzeknē – katrā 221 dalībnieks.

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts: “Kampaņas rezultāti uzskatāmi parāda, ka cilvēki vēlas šķirot un to dara aktīvi, taču ir svarīgi, lai šīs iespējas būtu pieejamas visā Latvijā. Jau šobrīd mūsu Rīgas un Pierīgas apsaimniekošanas reģionos nodrošinām nokalpojušās elektrotehnikas izvešanu no mājsaimniecībām, kā arī izbraukumi uz pieteiktajām adresēm tiek veikti katru dienu. Taču, veicot izbraukumus cituviet Latvijā, redzam, ka ne visur šāds pakalpojums ir pieejams. Tomēr pozitīvais ir tas, ka Latvijā darbojas vairāk nekā 70 atkritumu šķirošanas laukumi, kuri pieejami ikvienam iedzīvotājam. Kampaņu īstenojām 39 no šiem laukumiem un tajos kopā tika nodotas 126 tonnas elektrotehnikas. Aicinām iedzīvotājus arī turpmāk būt aktīviem un no savām nevajadzīgajām elektroiekārtām atbrīvoties ar atbildību.”

Katrs kampaņas dalībnieks elektronikas nodošanas brīdī tika reģistrēts izlozei par veikalu tīkla “Maxima” dāvanu karti. Tāpat dāvanu karti saņēma iedzīvotāji, kuri savā reģionā nodeva lielāko elektropreču daudzumu. TOP līderi kampaņas 3.posmā, kuri uz vienu mājsaimniecību nodeva lielāko tehnikas apjomu, bija no Brocēnu pilsētas (930kg), Jelgavas pilsētas (890kg) un Madonas pilsētas (840kg). Savukārt otrajā kampaņas posmā, kas notika šķirošanas laukumos, iedzīvotāji piedalījās izlozē arī par jaunu televizoru.

“Mums ir liels prieks par ievērojamu iedzīvotāju atsaucību un gatavību aktīvi iesaistīties šķirošanas kampaņā, stiprinot zaļo kultūru un ilgtspējīgas attīstības idejas. Rūpes par tīrāku vidi, kā arī saprātīgu un taupīgu dažādu resursu izmantošanu ir viens no svarīgākajiem “Maxima Latvija” ilgtspējas virzieniem. Visos mūsu veikalos, loģistikas centros un birojā ir ieviesta efektīva šķirošanas sistēma, kas ikgadu palīdz savākt otrreizējai pārstrādei vairākas tonnas atkritumu. Tāpat mēs padarām atkritumu šķirošanu pieejamāku iedzīvotājiem, pie saviem veikaliem izvietojot bezmaksas šķirošanas konteinerus. Arī turpmāk ar lielāku prieku piedalīsimies un atbalstīsim šādus projektus, veicinot tīrāku un sakoptāku vidi mums apkārt,” uzsver Jānis Beseris, SIA “Maxima Latvija” korporatīvo attiecību departamenta direktors.

Kampaņas rīkotāji atgādina, ka elektrotehnika ir videi kaitīgie atkritumi un no tās jāatbrīvojas ar īpašu atbildību. Lai novērstu ierīcēs iestrādāto bīstamo sastāvdaļu nonākšanu apkārtējā vidē, tehniku nedrīkst patvaļīgi izjaukt, kā arī izmest dabā.

Savu laiku nokalpojušās elektropreces iespējams nogādāt uz vairāk nekā 70 šķirošanas laukumiem visā Latvijā. Baterijas un mazo tehniku var nogādāt arī uz tirdzniecības vietās novietotajām speciālajām šķirošanas kastēm. Tāpat atsevišķus pakalpojumus elektrotehnikas savākšanai nodrošina atkritumu apsaimniekošanas operatori. Par to, kā ikdienā pareizi atbrīvoties no nevajadzīgajām elektroiekārtām un baterijām, vairāk informācijas iespējams atrast ŠEIT.

Apkopoti kampaņas “Viegla šķirošanās” rezultāti infografikā pieejami ŠEIT.


Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu Tev patīkamu tīmekļa vietnes apmeklējuma pieredzi. Sīkdatnes Tev ļauj droši piekļūt lapai, bet mums – analizēt lapas apmeklējumu un uzlabot tās darbību.
Šeit Tu vari izvēlēties, kuras sīkdatnes apstiprināt. Uzzini vairāk par  privātuma aizsardzības politikas nosacījumiem. Atceries, ka savu izvēli jebkurā laikā vari mainīt, aktivizējot saiti Sīkdatņu iestatījumi.