Kāda ir smēķētāju attieksme pret izsmēķiem? Atklās kampaņu “Izsmēķis – mīna ar laika degli”

Atpakaļ
Dalīties
Pāriet uz galveno saturu

Lai pievērstu uzmanību sabiedrības paradumiem izsmēķus izmest tam nepiemērotās vietās, tostarp vidē, un veicinātu izpratni par šādas rīcības bīstamību, “Latvijas Zaļais punkts” 13.maijā Vērmanes dārzā atklās kampaņu “Izsmēķis – mīna ar laika degli”. Līdztekus mudinot sabiedrību aizdomāties par nomesta izsmēķa ietekmi uz vidi, tiks atklāts vides objekts “Cīgmīnas”, kas kampaņas ietvaros būs redzams vairākās Latvijas vietās. Pirmais vides objekts būs pieejams Vērmanes dārzā no 13.maija līdz 21.maijam.

Kā pauž kampaņas rīkotāji, ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā viena no izplatītām piesārņojuma vienībām ir cigarešu izsmēķi. Dabiskā ceļā cigaretes filtrs nesadalās, jo 98% no tā sastāva veido plastmasas šķiedras – celulozes acetāta, kas nav bioloģiski noārdāms. Lielākā daļa smēķētāju zina un piekrīt, ka izsmēķi ir atkritumi, kas rada vides piesārņojumu, tomēr tikai piektdaļai (21%) rūp, kur tiek izmesti izsmēķi.*

Izsmēķi vidē izdala toksiskas ķīmiskas vielas, tostarp svinu, arsēnu, benzolu, fenolu, aldehīnu. Lai to novērstu, ir svarīgi izsmēķus izmest tikai tam paredzētās vietās, pirms tam izsmēķi pilnībā nodzēšot. Tos var izmest jebkurā sadzīves nešķirotajiem atkritumiem paredzētajā konteinerā, kā arī pilsētvidē izvietotajās speciālajās izsmēķiem paredzētajās urnās. Savukārt nedrīkst mest uz zemes jebkurā vietā – pilsētā, mežā, pie jūras u.c.- kanalizācijas lūkās, kā arī atkritumu šķirošanas konteineros.

Kampaņas rīkotāji atgādina, ka izsmēķu nomešana vidē vai izmešana tam neatļautā vietā var tikt traktēta kā pretlikumīga atkritumu apsaimniekošana – tātad šāda rīcība var tikt sodīta.

Lai vērstu uzmanību uz izsmēķu piesārņojumu vidē, kampaņas ietvaros vairākās vietās Latvijā tiks izvietoti ceļojošie vides objekti ar nosaukumu “Cīgmīnas”, par ko plašāka informācija un precīzas atrašanās vietas būs pieejamas www.zalais.lv. Kampaņa tiek īstenota ar “Mēness aptieka” un “Philip Morris Latvia” atbalstu.

 

* Smēķētāju aptauju pēc “Latvijas Zaļā punkta” pasūtījuma veicis Snapshots, 2024. gada aprīlī aptaujājot 714 smēķētāju 18–74 gadu vecumā.

 


Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu Tev patīkamu tīmekļa vietnes apmeklējuma pieredzi. Sīkdatnes Tev ļauj droši piekļūt lapai, bet mums – analizēt lapas apmeklējumu un uzlabot tās darbību.
Šeit Tu vari izvēlēties, kuras sīkdatnes apstiprināt. Uzzini vairāk par  privātuma aizsardzības politikas nosacījumiem. Atceries, ka savu izvēli jebkurā laikā vari mainīt, aktivizējot saiti Sīkdatņu iestatījumi.