Atbrīvojies no nolietotās elektrotehnikas atbildīgi

Atpakaļ
Dalīties
Pāriet uz galveno saturu

Elektrotehnika un baterijas ir videi kaitīgie atkritumi, kuru sastāvā var būt bīstamas vielas, kas nonākot dabā, var atstāt būtisku negatīvu ietekmi ne tikai uz apkārtējo vidi, bet arī uz cilvēka veselību. Būtiski norādīt, ka elektrotehniku un baterijas ir iespējams pārstrādāt, tādējādi radot jaunas izejvielas, kuras ir derīgas atkārtotai dažādu priekšmetu ražošanai. Līdz ar to, atbildīgi šķirojot, ir iespējams samazināt arī pirmreizējo dabas materiālu izmantošanu. Lai panāktu, ka ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja no nolietotās un vairs nederīgās elektronikas atbrīvoties, tiek piedāvāti dažādi varianti kā to izdarīt.

Latvijas Zaļais punkts atgādina, ka maza izmēra elektrotehniku un baterijas var ievietot speciālajās šķirošanas kastēs tirdzniecības vietās. Šīs specializētās šķirošanas kastes punktus atradīsi Latvijas Zaļā punkta digitālajā šķirošanas kartē, kas pieejama šeit.

Individuālus risinājumus lielās tehnikas savākšanai piedāvā arī atkritumu apsaimniekošanas operatori. SIA “Eco Baltia vide” piedāvā savākt un bezmaksas izvest jebkāda veida nolietotās un nederīgās sadzīves un elektrotehnikas iekārtas – veļas mašīnas, televizorus, ledusskapjus, plītis, datorus, monitorus, telefonus u.c. Šis pakalpojums pieejams Rīgas pilsētā, kā arī Mārupes, Ādažu, Babītes pagastos ( lūdzu , pievērsiet uzmanību pagastu robežām piem. sniedzam pakalpojumu  Ādažu pagastā nevis visā Ādažu novadā)  un Salaspils novadā. Pieteikt elektroiekārtu savākšanu un izvešanu var gan juridiskas, gan privātpersonas. Elektronikas bez maksas izvešana tiek nodrošināta no pieteicēja adreses. Savācamajām elektroiekārtām ir jābūt neizjauktām, piemēram, ledusskapim jābūt ar kompresoru, televizoram – ar kineskopu, datoram – ar mātes plati u.tml.

Tāpat ir būtiski norādīt, ka Latvijas Zaļais punkts iestājas par 5P principiem, kā pamatā jau saknē ir samazināt atkritumu apjomu. Šajos principos tiek iekļauti piecas pamatidejas, ko ikviens iedzīvotājs var ieviest sev kā paradumu. Šie principi ir:

  • Pateikt “Nē” nevajadzīgiem pirkumiem
  • Pārskatīt, kas videi draudzīgāks
  • Pārveidot nevajadzīgo par ko jaunu un ikdienā noderīgu
  • Pielietot vēlreiz to, kas derīgs atkārtoti
  • un tikai nobeigumā Pārstrādāt – sašķirot.

To visu var piemērot arī attiecībā uz elektrotehniku, jo, jau sākotnēji izvērtējot, vai kārtējā jaunā ierīce ir nepieciešama, var panākt, ka mazāk tehnikas nonāk atkritumos vai ilgstoši tiek uzkrāta savā ikdienas vidē. Tāpat – ja pašam no modes izgājušais televizors, telefons, dators vai jebkura cita ierīce var šķist vairs nevajadzīga, varbūt tā būs noderīga kādam citam, kuram tā varētu kalpot vēl ilgus gadus.

Par to, kā ikdienā atbrīvoties no nevajadzīgajām elektroiekārtām un baterijām, vairāk informācijas atradīsi ŠEIT.