Vai talkas laikā savāktie atkritumi ir derīgi pārstrādei?

Atpakaļ
Dalīties
Pāriet uz galveno saturu

Jau 30.aprīlī notiks ikgadējā Latvijas sakopšanas talka, kuras laikā iedzīvotāji aicināti gan labiekārtot teritorijas un ieviest kārtību mājvietās, gan arī savākt bezatbildīgu un negodprātīgu cilvēku dabā izmestus atkritumus.  Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” informē, ka daudzi no atkritumiem ir derīgi pārstrādei, tāpēc kopā ar Latvijas Zaļo punktu aicina gan vidē atrastos, gan mājvietās uzkrātos priekšmetus pēc iespējas sašķirot un nogādāt uz tuvējiem atkritumu dalītās vākšanas punktiem vai šķirošanas laukumiem, lai pēc iespējas vairāk nevajadzīgo materiālu varētu nonākt atkārtotā apritē un kļūtu par jaunām izejvielām.

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts skaidro, ka pēdējos gados atkritumu apsaimniekošanas un šķirošanas sistēma ir strauji attīstījusies: “Grūti saprast cilvēku motivāciju atkritumus izmest dabā, tomēr arī mājvietās itin bieži tiek uzglabāti priekšmeti, kurus varētu sašķirot un pēc tam pārstrādāt. Elektrotehnika, baterijas, nevajadzīgais apģērbs un apavi, plastmasas pudeles, metāla bundžas, stikla tara. Visam minētajam un vēl daudz citu priekšmetu tiek nodrošinātas plašas šķirošanas iespējas. Ja ikdienā atkritumus vēl nešķiro, tad talkas diena varētu būt brīdis, kad šo paradumu mainīt, un vides sakopšanu apvienot ar šķirošanas iespēju izmantošanu, tādējādi samazinot poligonos noglabājamo atkritumu apjomu un veicinot aprites ekonomikas virzību Latvijā.”

Ja talkas dienā dodies atkritumus vākt dabā, pārstrādei lielākoties būs derīgs plastmasas un metāla iepakojums, kā arī stikla tara. Tomēr arī tiem vajadzētu būt relatīvi tīriem – t.i. atbrīvotiem no ēdienu, dzērienu pārpalikumiem, kā arī bez dubļu, smilšu piejaukumiem. Papīra un kartona izstrādājumus labāk šķirot un nodot atsevišķi, ja tie savākti, uzkopjot iekštelpas. Āra apstākļos tie visdrīzāk būs vairākkārtīgi izmirkuši un mainījuši savas fizikālās īpašības un pārstrādē nenonāks. Tāpat šķirojams un nododams pārstrādei ir metāls, koka iepakojums, autoriepas un citi priekšmeti.

Ja talka tiek īstenota iekštelpās, tad pārstrādei novirzāmo lietu apjoms ir vēl plašāks. Elektrotehnika, baterijas, spuldzes – arī šiem izstrādājumiem ir pieejamas šķirošanas iespējas un potenciāls nokļūt pārstrādē vai atkārtotā apritē. Tos līdz ar citiem sašķirotajiem materiāliem var nogādāt uz kādu no vairāk nekā 70 Latvijā pieejamajiem atkritumu šķirošanas laukumiem. Mazo tehniku un baterijas var nodot arī tirdzniecības vietās uzstādītās speciālās šķirošanas kastēs. Tāpat SIA “Eco Baltia vide” kopā ar Latvijas Zaļo punktu no šā gada aprīļa līdz augustam īsteno Vislatvijas kampaņu “Elektrotehnikas šķirošanās tūre”, kuras laikā tiek apbraukāti Latvijas reģioni, elektrotehnikas šķirošanas iespējas paplašinot vēl vairāk. Šķirot var arī tekstilu, ko iedzīvotāji var nogādāt uz kādu no 118 pašreiz Latvijā novietotajiem šķirošanas konteineriem, kuru atrašanās vietas pieejamas Latvijas Zaļā punkta mājas lapā www.zalais.lv sadaļā “Kur šķirot?”.

Lai pienācīgi sagatavotos talkai, iedzīvotāji aicināti jau savlaicīgi apzināt tuvākos  atkritumu šķirošanas punktus. Tos iespējams noskaidrot, sazinoties ar savu atkritumu apsaimniekošanas operatoru vai uzmeklēt pavisam nesen Latvijā klajā laistajā interaktīvajā kartē www.skiroviegli.lv. Kad sev ērtākais šķirošanas punkts atrasts, vērts sagatavot atsevišķus rezerves maisus vai kastes, kurās ievietot sašķirotos materiālus, lai tie jau uzreiz tiktu nodalīti no nešķirotajiem atkritumiem, kā arī noteikt atsevišķu vietu, kurā novietot lielāka izmēra pārstrādei derīgos priekšmetus.

Par pareizu atkritumu šķirošanu un piedāvātajām dalītās vākšanas iespējām atsevišķos reģionos var uzzināt SIA “Eco Baltia vide” mājas lapā www.ecobaltiavide.lv, kā arī sazinoties ar savu atkritumu apsaimniekošanas operatoru, kurš nodrošina atkritumu izvešanas pakalpojumus ikdienā.