Mēneša laikā iedzīvotāji pārstrādei nodevuši 250 tonnas autoriepu

Atpakaļ
Dalīties
Pāriet uz galveno saturu

Aicinot iedzīvotājus pēc sezonālās riepu maiņas no autoriepām atbrīvoties videi draudzīgā veidā, nododot tās pārstrādei, Latvijas Zaļais punkts kopā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide” īstenoja akciju “Nomet riepu atbildīgi”, kas novembra beigās un decembra sākumā notika riepu pieņemšanas laukumā Getliņu ielā 5, Rumbulā. Akcijas laikā iedzīvotāji pārstrādei paguva nodot 250 tonnas nolietoto autoriepu, kas pēc skaita veido vairāk nekā 25 000 riepu.

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts: “Raugoties uz akcijas rezultātiem, uzskatāmi redzam, ka cilvēki ir ieinteresēti nodot riepas atbildīgi. Dažkārt tikai nepieciešams neliels “grūdiens” un atgādinājums, kur to var izdarīt. Diemžēl pēc riepu maiņas nobrauktās riepas nereti tiek izmestas ceļa malās un mežos. Šāda iedzīvotāju rīcība ir neizskaidrojama, jo iespējas atbrīvoties no riepām ir daudz un dažādas. Pateicamies visiem akcijas dalībniekiem, kuri pie mums atbrauca, lai nodotu veco riepu komplektu. Tikai mēneša laikā katrs savu apkārtējo vidi esam padarījuši par 25 tūkstošiem autoriepu tīrāku. Aicinu arī turpmāk riepas nekrāt garāžās, šķūnīšos un pagalmos, bet savlaicīgi nodot pārstrādei, tādējādi parūpējoties, lai Latvija nekļūst par riepu izgāztuvi.”

Akcijas rīkotāji vērš uzmanību, ka nolietotās auto riepas ir videi kaitīgie atkritumi un to novietošana neatļautās vietās ir sodāma rīcība, kā arī ir bīstama, jo var radīt ugunsdrošības un vides piesārņojuma riskus. Parūpējoties par riepu pareizu apsaimniekošanu, tiek novērsts potenciālais vides piesārņojums, kā arī tiek saglabāta dabas daudzveidība, jo riepas var pārstrādāt, radot jaunas preces un samazinot pirmreizējo dabas materiālu izmantošanu ražošanā.

Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis:Latvijai straujiem soļiem jāiet uz to, lai pēc iespējas vairāk autoriepu nonāktu pārstrādē. Pagaidām valstī vēl ir vērojami vairāki stūrakmeņi, kas to kavē, piemēram – lielai daļai tirgū nonākušo riepu nav segtas apsaimniekošanas izmaksas. Taču iedzīvotāju atbildīga rīcība var būt kā viens no stimuliem situāciju mainīt, piemēram, izvēloties riepas iegādāties tikai no tādiem izplatītājiem, kuri nodrošina nolietoto riepu bezmaksas pieņemšanu pie riepu nomaiņas – cik nopirki un nomainīji, tik nodevi bez maksas. Šāds 1:1 princips ir iekļauts grozījumos Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kam ar nepacietību gaidām ātru virzību Saeimā. Pagaidām iedzīvotājiem jārēķinās, ka gadījumos, kad riepas pirktas lietotas vai jaunas no riepu apsaimniekošanas sistēmā neiesaistīta izplatītāja, tad  par nomainīto riepu pieņemšanu var tikt piemērota neliela samaksas.”

SIA “Eco Baltia vide” un Latvijas Zaļais punkts atgādina, ka autoriepas bez maksas tiek pieņemtas vairāk nekā 160 oficiālajās tirdzniecības vietās Latvijas riepu apsaimniekošanas asociācijas veidotajā iniciatīvā “Riepa ar rītdienu”. Tāpat riepas tiek pieņemtas arī autoservisos uzreiz pēc riepu maiņas, kā arī atkritumu šķirošanas laukumos, kas Latvijā pieejami jau vairāk nekā 70.