“Cīga runā”: ja izsmēķi spētu runāt, tie atklātu neērtu patiesību

Atpakaļ
Dalīties
Pāriet uz galveno saturu

Kampaņā “Cīga runā” ar vides objektiem Latvijas publiskajās vietās pievērsīs uzmanību izsmēķu problemātikai

No 21. maija līdz 1. jūnijam tirdzniecības centrā “Akropole Rīga” būs skatāms pirmais vides objekts sabiedrības izglītošanas kampaņā “Cīga runā”, kuras mērķis ir pievērst uzmanību cigarešu izsmēķu radītajam piesārņojumam un mudināt cilvēkus pieņemt atbildīgus lēmumus. Kampaņu īsteno “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide”.

“Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis: “Cigarešu izsmēķi ir viens no publiskajās vietās visbiežāk redzamajiem atkritumiem Latvijā. Lai gan tie šķiet niecīgi un nenozīmīgi, to radītais kaitējums ir reāls – ar vienu izsmēķi pietiek, lai piesārņotu līdz pat 1000 litriem ūdens. Filtrā uzkrātās toksiskās vielas, piemēram, arsēns, benzols, kadmijs un svins nonāk apkārtējā vidē un var radīt ilgstošas sekas gan dabai, gan cilvēkiem. Tāpēc mums ir ne tikai jāsniedz iespējas pareizai atkritumu apsaimniekošanai, bet arī jāturpina aktīvi izglītot sabiedrību. Tikai veidojot izpratni par šķietami nebūtiskas rīcības sekām, mēs varam panākt ilgtspējīgas pārmaiņas paradumos.”

 “Cīga runā” – kad atkritums kļūst par vēstījumu

Ar vides objektiem, kas tiks izvietoti publiski pieejamās vietās, plānots vizuāli un emocionāli uzrunāt garāmgājējus, aicinot apstāties un aizdomāties. Katrā instalācijā būs atspoguļoti sabiedrībā populāri mīti un tiem pretstatīti pamatoti fakti. Piemēram, izplatīts uzskats, ka izsmēķis sadalās kā papīrs, neatbilst patiesībai – filtrs satur plastmasu, kas saglabājas vidē gadu desmitiem. Tāpat maldīgs ir pieņēmums, ka nodzēsts izsmēķis vairs nav kaitīgs – pat šādā stāvoklī tas turpina izdalīt toksiskas vielas.

Bieži dzirdams mīts – “ko gan tāds mazs izsmēķis var nodarīt?” –, taču realitātē tas kļūst par daļu no lielas vides problēmas. Izsmēķi nosprosto pilsētu kanalizācijas sistēmas, ir ugunsbīstami sausos laika apstākļos, kā arī rada apdraudējumu dzīvniekiem, kas tos sajauc ar barību. Turklāt redzot vienu izsmēķi uz zemes, cilvēkam psiholoģiski rodas iespaids, ka tas ir “normāli”, un viņš to atkārto – tā rodas tolerances ķēdes reakcija pret piesārņojumu.

Mīti un patiesības par izsmēķiem

MĪTSPATIESĪBA
"Izsmēķis sadalās dabā kā papīrs.” Tas satur plastmasu – celulozes acetātu –, kas vidē nesadalās gadu desmitiem.
“Tāds mazs izsmēķis jau neko nespēj piesārņot.” Ar vienu izsmēķi pietiek, lai piesārņotu līdz 1000 litriem ūdens.
“Ja izmetu izsmēķi lietus notekā, tas pazūd.” Patiesībā tas nonāk ūdenstilpnēs – ar visu toksisko saturu.
“Filtrs ir no vates – tas ir dabisks materiāls.” Filtra sastāvā ir plastmasa, nevis vate, un neveido bioloģiski noārdāmus atkritumus.
“Nodzēsts izsmēķis vairs nav kaitīgs.” Pat nodzēsts, tas turpina izdalīt toksiskas vielas un mikroplastmasu.

Kampaņas laikā pirmie ceļojošie vides objekti būs skatāmi:

  • Rīgā, “Akropole Rīga”: 21. maijs – 01. jūnijs
  • Rīgā, “Akropole Alfa”: 2. jūnijs – 15. jūnijs
  • Liepājā, t/c “Kurzeme”: 21. maijs – 15. jūnijs

Informācija par kampaņā plānoto vides objektu atrašanās vietām tiks publicēta “Latvijas Zaļā punkta” mājas lapā sadaļā “Jaunumi”.

Kur izmest izsmēķi?

Tā kā šobrīd cigarešu filtrus nav iespējams pārstrādāt, vienīgais efektīvais risinājums ir to izmešana nešķiroto atkritumu konteineros, pirms tam izsmēķi rūpīgi nodzēšot. Tāpat tos var izmest izsmēķiem un piegružojumam publiskajās vietās paredzētajās tvertnēs.

Ar mērķi mazināt izsmēķu piesārņojumu, “Latvijas Zaļais punkts” jau otro gadu pēc kārtas sadarbībā ar tabakas izstrādājumu ražotājiem pašvaldībām piešķir kopā 172 speciālās tvertnes. Tās plānots izvietot vietās, kur smēķētājiem trūkst iespēju atbildīgi atbrīvoties no šī niecīgā, taču videi kaitīgā atkritumu veida.


Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu Tev patīkamu tīmekļa vietnes apmeklējuma pieredzi. Sīkdatnes Tev ļauj droši piekļūt lapai, bet mums – analizēt lapas apmeklējumu un uzlabot tās darbību.
Šeit Tu vari izvēlēties, kuras sīkdatnes apstiprināt. Uzzini vairāk par  privātuma aizsardzības politikas nosacījumiem. Atceries, ka savu izvēli jebkurā laikā vari mainīt, aktivizējot saiti Sīkdatņu iestatījumi.