Jaunumi

Atbrīvojies no nolietotās elektrotehnikas atbildīgi un tiec pie noderīgas balvas

25. Oktobris, 2021

Lai veicinātu, ka Latvijas iedzīvotājam ir iespēja atbrīvoties no nolietotās un vairs nederīgās elektrotehnikas videi draudzīgā veidā, Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide” un “iRobot” aicina Rīgas pilsētas un Mārupes, Salaspils, Babītes, Ādažu pagasta iedzīvotājus pieteikties nolietotās elektrotehnikas savākšanai - no 1. līdz 30. novembrim.

 

Elektrotehnika un baterijas ir videi kaitīgie atkritumi, kuru sastāvā var būt bīstamas vielas, kas nonākot dabā, var atstāt būtisku negatīvu ietekmi ne tikai uz apkārtējo vidi, bet arī uz cilvēka veselību. Būtiski norādīt, ka elektrotehniku un baterijas ir iespējams pārstrādāt, tādējādi radot jaunas izejvielas, kuras ir derīgas atkārtotai dažādu priekšmetu ražošanai.

 

Lai pieteiktos elektrotehnikas savākšanai nepieciešams aizpildīt pieteikuma veidlapu no 1. līdz 30. novembrim – pieteikuma veidlapa pieejama šeit. Elektronikas izvešana norisināsies līdz 15. decembrim. Starp visiem iedzīvotājiem, kas iesniegs savu pieteikuma veidlapu un nodos nolietoto elektroniku, viens laimīgais kļūs par iRobot  Roomba i3+ ar pašattīrīšanās funkciju - īpašnieku, bet pārējiem - iespēja tikt pie īpaša atlaižu koda IRobot veikalā jau pēc pieteikuma nosūtīšanas.

 

Zīmolu iRobot/MansRobots saimnieks norāda “Katra mūsu izvēle iespaido dabu un vidi mums apkārt, to varam  saudzēt izvēloties elektrotehniku, kas kalpo labāk un ilgāk. Kvalitatīvs produkts ilgtermiņā patērē mazāk dabas resursus, gan ražojot, gan utilizējot tos. Mēs kā sociāli atbildīgs uzņēmums izmantojam vecos robotus, kuriem vēl ir darbojoša elektronika, izglītībā, apmācot bērnus un arī skolotājus, kā no robotiem radīt jaunus robotus, ar kuriem bērni piedalās dažādās robotikas sacensībās. Papildus šim esam izveidojoši Brīvprātīgo robotu kustību, kur gan mēs paši, gan ikviens, kam ir vēlme palīdzēt citiem, ziedojam jaunus un arī lietotus robotus, protams, iepriekš tiem veicot tehnisko apkopi un nomainot detaļas kuras nolietojušās. Tādā veidā veicinot iRobotu kā ilgtspējīgu elektrotehniku.”

 

Latvijas Zaļais punkts iestājas par 5P principiem, kā pamatā jau saknē ir samazināt atkritumu apjomu. Šajos principos tiek iekļauti piecas pamatidejas, ko ikviens iedzīvotājs var ieviest sev kā paradumu. Šie principi ir:

 

  • Pateikt “Nē” nevajadzīgiem pirkumiem
  • Pārskatīt, kas videi draudzīgāks
  • Pārveidot nevajadzīgo par ko jaunu un ikdienā noderīgu
  • Pielietot vēlreiz to, kas derīgs atkārtoti
  • un tikai nobeigumā Pārstrādāt – sašķirot.

 

To visu var piemērot arī attiecībā uz elektrotehniku, jo, jau sākotnēji izvērtējot, vai kārtējā jaunā ierīce ir nepieciešama, var panākt, ka mazāk tehnikas nonāk atkritumos vai ilgstoši tiek uzkrāta savā ikdienas vidē. Tāpat – ja pašam no modes izgājušais televizors, telefons, dators vai jebkura cita ierīce var šķist vairs nevajadzīga, varbūt tā būs noderīga kādam citam, kuram tā varētu kalpot vēl ilgus gadus.

 

Par to, kā ikdienā atbrīvoties no nevajadzīgajām elektroiekārtām un baterijām, vairāk informācijas atradīsi ŠEIT. Tāpat arī Latvijas Zaļais punkts atgādina, ka ikdienā maza izmēra elektrotehniku un baterijas var ievietot speciālajās šķirošanas kastēs tirdzniecības vietās. Šīs specializētās šķirošanas kastes punktus atradīsi Latvijas Zaļā punkta digitālajā šķirošanas kartē, kas pieejama šeit.

 

Visai pieteiktajai tehnikai tās izvešanas dienā jābūt novietotai ārpus ēkas un nožogotas teritorijas, SIA “Eco Baltia vide” darbiniekiem brīvi pieejamā vietā! Daudzdzīvokļu namos, kuros ir pieejams lifts, elektroiekārtām ir jābūt iznestām kāpņutelpās vai novietotām pagalmā. Ja nav pieejams lifts, tad elektroiekārtām ir jābūt novietotām pagalmā.

 

*Atgādinām, ka, atbilstoši Covid-19 situācijai, elektronikas savākšana notiek bezkontakta veidā. Lai pieteiktu izvešanu adresē, minimālajam kopējam nodoto lietu svaram jābūt vismaz 50 kg. Kopā ar elektroniku var nodot arī uzkrātās baterijas un akumulatorus.

 

Pieraksties jaunumiem epastā

Lietojot zalais.lv vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai saskaņā ar mūsu Sīkdatņu politiku.