Atkritumu šķirošana

Atkritumu pārstrāde

Savs dzīves cikls ir ne vien cilvēkiem un citiem dzīviem organismiem, bet arī otrreiz pārstrādājamiem materiāliem - PET pudelēm, stikla pudelēm un burkām, papīram un kartonam, elektroiekārtām, baterijām un citiem cilvēku radītiem atkritumiem.

Plastmasas pārstrāde

 

Aicinām iedzīvotājus atbalstīt otrreizējo izejvielu pārstrādi un šķirot sadzīvē radušos polietilēna iepakojumu. Sašķirotos polietilēna maisiņus un plēves var izmest atkritumu šķirošanas konteineros vai nogādāt tos atkritumu šķirošanas laukumos. Laukumu atrašanās vietas varat uzzināt Latvijas Zaļā punkta izveidotajā Atkritumu šķirošanas vietu kartē.  Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi parūpēsies, lai  iedzīvotāju sašķirotais polietilēna iepakojums tiktu nogādāts uz pārstrādi „Nordic Plast”.


Video "Šķirosim plastmasas pudeles"


Stikla burku un pudeļu pārstrāde

 

Viena tonna otrreizējo stikla izejvielu ietaupa vienu tonnu kvarca smilšu un 250 kg kalcinētās sodas. Tomēr, lai šos resursus varētu ietaupīt, izlietotais stikla iepakojums ir jāizmet tam paredzētajā atkritumu šķirošanas konteinerā. Svarīgi atcerēties, ka šķirošanai paredzētajos konteineros drīkst mest tikai stikla iepakojumu – pudeles un burkas. Tur nedrīkst mest stikla, porcelāna un keramikas traukus, spoguļus un logu stiklu. Tālāk atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi konteineros izmesto stikla iepakojumu nogādā pārstrādes uzņēmumiem.


Video "Šķirosim stikla iepakojumu"


Papīra pārstrāde

 

Celulozes šķiedras ir iespējams pārstrādāt līdz pat septiņām reizēm, tādēļ ir svarīgi pārstrādei derīgo papīru – avīzes, žurnālus, biroja papīru, kartona kastes u.c. – izmest atbilstošajā šķirošanas konteinerā. Par tālāko papīra ceļu uz pārstrādi parūpēsies atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums. Tas savāks šķirošanas konteineros iemesto papīra, kartona iepakojumu, nogādās to uz šķirošanas līnijas, kur sadalīs smalkāk pa papīra un kartona veidiem, kā arī atdalīs nederīgos materiālus. Pāršķirotais kartons un papīrs pēc tam tiks sapresēts ķīpās un nogādāts pārstrādes uzņēmumiem.


Video "Šķirosim papīru un kartonu"


Elektroiekārtu pārstrāde

 

Veco elektroiekārtu ceļš uz pārstrādi sākas, nogādājot tās šķirošanas laukumā. Latvijā izveidoti vairāk nekā 50 šādu atkritumu šķirošanas laukumu. Nododot elektroiekārtas šķirošanas laukumā tām ir jābūt neizjauktām, piemēram, ledusskapim jābūt ar kompresoru, televizoram – ar kineskopu, datoram – ar mātes plati. Atkritumu šķirošanas laukumos nolietotās elektroiekārtas no iedzīvotājiem tiek pieņemtas bez maksas. 

 

Video "Šķirosim elektropreces un nodosim tās pārstrādei"

 

Pārstrādei nododamās elektropreces

 

  • ledusskapji, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, elektriskās krāsnis, elektriskie radiatori, ventilatori un citas lielās mājsaimniecības iekārtas.
  • putekļu sūcēji, gludekļi, kafijas automāti, dzirnaviņas, tosteri, fēni, bārdas skuvekļi un citas mazās mājsaimniecības iekārtas.
  • datori, monitori, printeri, elektriskās rakstāmmašīnas, printeri, telefoni un citas informācijas tehnoloģiju iekārtas.
  • televizori, video un audio magnetofoni, atskaņotāji, radioaparāti un citas iekārtas.
  • gaismekļi, spuldzes un citas apgaismes iekārtas.
  • urbji, šujmašīnas, zāģi un citi elektriskie instrumenti.
  • elektriskās rotaļlietas, sporta un atpūtas preces.

 

Bateriju, auto riepu un akumulatoru pārstrāde

 

Baterijas, auto riepas un akumulatori, smēreļļas un to filtri satur cilvēkiem un dzīvajai dabai kaitīgas vielas. Nepareizi vai nolaidīgi rīkojoties ar šīm precēm pēc to nolietošanās, tiek nodarīts kaitējums videi un arī cilvēka veselībai. Bīstamās preces nekādā gadījumā nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem, mežā vai citur dabā, tādēļ izlietotās preces jānodod tam paredzētās vietās. 

Baterijas iespējams nodot to tirdzniecības vietās, kā arī atkritumu šķirošanas laukumos, savukārt speciālie konteineri nolietotajām baterijām izvietoti aptuveni 3000 tirdzniecības un izglītības iestādēs visā Latvijā. Šajos punktos savāktie atkritumi tiek nogādāti uz pārstrādes rūpnīcām. Tur pirms galīgās utilizācijas videi nekaitīgā veidā no savāktajiem produktiem tiek atdalītas derīgās sastāvdaļas (atkārtoti izmantojama gumija, krāsainie un melnie metāli u.c.), kas vēlāk tiek izmantotas jaunu preču ražošanai. Piemēram, no vienas tonnas bateriju var atgūt: mangāna dioksīdu – 270 kg; dzelzi – 210 kg; cinku – 160 kg; grafītu – 60 kg.

Nododot izlietotās baterijas, eļļas un riepas tam paredzētajās vietās, mēs ne tikai rūpējamies par apkārtējās vides kvalitāti un savu veselību, bet arī palīdzam ietaupīt vērtīgus resursus.

 

Atkritumu pārstrādātāji

 

Latvijas Zaļais punkts iesaka sadarbības partnerus, kas piedāvā piemērotus risinājumus atkritumu un otrreizējo izejvielu pārstrādē. 

AS „PET Baltija” - vienīgā PET pārstrādes rūpnīca Latvijā un lielākā PET pārstrādes rūpnīca Baltijas valstīs. Uzņēmums specializējas izlietoto PET (polietilēnteraftalāta) pudeļu otrreizējā pārstrādē, ražojot augstvērtīgas PET pārslas. 

 

SIA „Nordic Plast" - viens no vadošajiem otrreizējo izejvielu pārstrādes uzņēmumiem Baltijā, kas pārstrādā lietotas polietilēna LDPE plēves un cietās plastmasas HDPE pārstrādes jomā. 

 

CEMEX  - ražotne, kur nonāk daļa Latvijā savākto riepu, izmantojot tās kā kurināmo.

 

SIA „EKO Osta” - pārstrādā auto eļļas, nolietotās auto riepas, akumulatorus u.c.

Lietojot zalais.lv vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai saskaņā ar mūsu Sīkdatņu politiku.