Jaunumi

Uzņēmumiem joprojām ir liels potenciāls energoefektivitātes uzlabošanai

23. Novembris, 2018

Latvijas Zaļais punkts: Uzņēmumiem joprojām ir liels potenciāls energoefektivitātes uzlabošanai

Eiropas Parlaments (EP) apstiprinājis jaunus mērķus attiecībā uz energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu īpatsvara palielināšanu līdz 2030.gadam. Noteiktie mērķi ir ambiciozi un to sasniegšanai Latvijā būs nepieciešamas lielas investīcijas, uzskata AS “Latvijas Zaļais punkts”.

 

Ikdienā, strādājot ar uzņēmumiem un veicot energoauditus, redzam, ka uzņēmumi arvien vairāk domā par energoefektivitātes pasākumiem un strādā pie tā, lai kļūtu efektīvāki. Taču problēma ir ieviesto pasākumu atsekošanā, proti, aprēķinos un datu saglabāšanā par veikto uzlabojumu radīto ietaupījumu. Patlaban likums nosaka, ka obligāti energoauditi jāveic tikai lielajiem uzņēmumiem un lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, taču energoefektivitātes rezerves ir visos uzņēmumos. Energoaudits ir efektīvs veids, kā uzņēmuma vadībai saprast, kādus enerģijas veidus un kur uzņēmums patērē, tādējādi top skaidrs, kur varētu ietaupīt,” norāda AS “Latvijas Zaļais punkts” direktors Kaspars Zakulis.

 

EP apstiprinātais mērķis līdz 2030.gadam uzlabot energoefektivitāti par 32,5% ir salīdzinoši augsts, jo jau tagad Latvijas uzņēmumi attīstās un kļūst efektīvāki uz vienu īpatnējo patērēto vienību (patērētā enerģija pret saražoto vienību). Mērķa sasniegšana prasīs lielas investīcijas energoefektivitātes risinājumos, kas nereti ir lielākas par to atmaksāšanos dzīves ciklā. Tāpēc, lai motivētu uzņēmumus investēt energoefektivitātē, ir jāparedz arī finansiāli stimuli valsts noteiktajā politikā.

 

AS “Latvijas Zaļais punkts” energoauditoru vērtējumā Latvijai visgrūtāk būs izpildīt mērķus transporta nozarē, kur noteikts, ka līdz 2030.gadam vismaz 14% patērētās degvielas ir jābūt ražotai no atjaunojamiem energoresursiem. Lai šo mērķi sasniegtu ir nepieciešamas kardinālas izmaiņas likumdošanā, valsts atbalsta programmu finansējumā un nodokļu politikā.

  

AS “Latvijas Zaļais punkts” kopš 2017.gada veic uzņēmumu energoauditus un izstrādā energoplānus. Tāpat AS “Latvijas Zaļais punkts” nodrošina publisko ēku un daudzdzīvokļu namu energosertifikāciju, kā arī siltumapgādes sistēmu energoauditus. Darbu veic sertificēti energoauditori, kuri sniedz arī konsultācijas un apmācības par  energoefektivitāti, atjaunojamajiem resursiem, siltumapgādes sistēmām, kā arī energopārvaldības un vides pārvaldības sistēmām.

 

Pieraksties jaunumiem epastā

Lietojot zalais.lv vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai saskaņā ar mūsu Privātuma un sīkdatņu politiku